29 Eylül 2014 Pazartesi

Heybeliada'da Kütüphane Şenliği

[Scroll down for English]27 Eylül tarihinde Heybeliada, İstanbul'da düzenlenen Kütüphane Şenliği'nde gönüllü Evreni Anlayalım ekibi olarak okul öncesi ve ilkokul öğrencileri ile velilerinden oluşan bir gruba Dünya Küresi ve Bir Kutu Evren aktivitelerinden oluşan bir astronomi atölyesi gerçekleştirdik.
Ada halkının ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının desteği ile, kütüphane kültürünün yaygınlaştırılması ve Heybeliada kütüphanesinin tekrar aktif hale getirilmesi amacıyla düzenlenen etkinlikte birçok farklı konuda birbirinden renkli uygulama ve atölyeler yer aldı.

Evreni Anlayalım Astronomi Atölyesi kapsamında öncelikle Dünya Küreleri ve etkinlik kitapçığı kullanılarak Dünya'nın uzaydan görünümünden yola çıkarak Dünya'nın şekli, özellikleri ve üzerinden yaşayanların gözlemleri üzerine tartıştık. Ardından kağıttan gemiler yaparak düz bir dünya ile küresel bir Dünya arasındaki farkı kendimiz deneyerek keşfettik. Son olarak da Güneş Sistemi'nin büyüklük modelini 'Bir Kutu Evren' kiti aracılığıyla oluşturup ardından iskele meydanında her bir öğrenciye birer gezegen verip ilk 5 gezegenin uzaklıklarını ölçekli bir şekilde gösterdik.

Güzel bir sonbahar gününde, Adalar'ın dinginliğinde birbirinden meraklı çocuklar ve aileleriyle beraber olmak bizler için büyük bir keyifti. Etkinliğimize katılan veliler ve öğretmenler aracılığıyla projemizin ve etkinlik materyallerimizin yaygınlaştırılması için ilerleyen zamanlarda ortaklıklar ve girişimlerimiz devam edecek.

[English]

The Festival of Libraries was held in one of the Princes Islands, Heybeliada, in Istanbul on 27th of September and we, as the valunteer team of UNAWE Turkey, have organised a workshop using the activity materials of Earthball and Universe in a Box to a group of children and their parents.

We firstly used the Earthball to demonstrate how the Earth looks like from space and to show the properties of the blue planet. Then we made paper ships to sail on it to compare flat and spherical Earth models. Finally we used the scaled Sun and planet models from 'Universe in a Box' to make the scaled version of the distances between the first five planets in our Solar System.

It was a really fun and pleasure for us to meet wonderfull kids in Heybeliada in a beautiful autumn day and we hope to further our network with our new contacts which we made during the event.
Bu yazıyı paylaşın!
  • Share to Facebook
  • Share to Twitter
  • Share to Google+
  • Share to Stumble Upon
  • Share to Evernote
  • Share to Blogger
  • Share to Email
  • Share to Yahoo Messenger
  • More...

0 yorum:

Yorum Gönder

 
-- >